Hazırlanış Süresi : 15 dakika

MALZEMELER:

  • 375 g Takita Reçelmiks
  • 750 g Golden Elma
  • 750 g Kokulu Mandalina (çekirdekli)

YAPILIŞI:

  1. 750 g kokulu mandalinayı (çekirdekli) ortadan ikiye bölerek sularını sıkın ve bir kenara koyun.
  2. Suyu sıkılmış mandalina kabuklarının içlerindeki iç kabuk kalıntılarını temizleyin ve takriben 2 mm kalınlığında boyuna kesmek suretiyle ince ince kıyın. Kıyılmış kabukları içinde ½ nispetinde su bulunan bir tencereye koyarak kaynatın. Takriben 5-10 dakika kaynattıktan sonra kabukları süzerek alın ve kaynatma suyunu atın. Kabukları bir kenarda bekletin.
  3. 750 g golden tipi (sarı renkli) elmayı yıkayıp kabuklarını soyun. Dikine 6 parçaya ayırarak çekirdek yuvasını temizleyin. Temizlemiş olduğunuz elma parçalarını en fazla 1 cm3 büyüklüğünde olacak şekilde küçük parçalara ayırın.
  4. Küçük küpler halinde hazırlanmış olan elmaları derince bir tencerenin dibine koyup üzerini örtecek şekilde Takita-Reçelmiks dökün, üzerine hazırlamış olduğunuz mandalina kabuklarını koyun ve üzerine daha önce sıkmış olduğunuz mandalina suyunun sadece ¾ ünü ilave edin. Reçelinizin arzu ettiğiniz kıvamda olması için mandalina suyunun kalan ¼ lük kısmını kullanmayın.
  5. Tencereyi orta ateşe koyun. Tahta bir kaşık ile yavaş yavaş karıştırın ve 15 dakika süre ile karıştırarak kaynatmaya devam edin.
  6. 15 dakikalık kaynatma süresinin sonunda ocağı söndürerek tencereyi ocaktan alın ve bir süre soğumasını bekledikten sonra arzu ettiğiniz tat ve kıvamdaki reçelinizi kavanoza doldurabilirsiniz.